Unge Investorer

Dit investeringsunivers

Menu
  • Forside
  • Blog
    • Blog
      • Udbytte
      • Kursmål
      • Bøger
      • Gæsteblog
      • Følg Malthes rejse
      • Inspirerende personer
    • Analyser
      • Analyser
      • Analyser fra Aktieinfo
    • Værktøjer
      • Renters rente beregner
      • Inflations-beregner
      • Beregn din aktieskat
      • Beregn din kirkeskat
      • Procent-regner
      • Kurtage-beregner
      • Test: Hvilken platform passer bedst til dig?
    • Saxo Bank
    • Firi
    • Endavu
  • Ny i investering
    • Lær det basale
    • Investering for mindreårige
    • Børneopsparing
    • Månedsopsparingen
    • Aktiesparekontoen
    • Pensionsdepoter
    • Kryptovaluta
  • Vækstaktier
  • 🎁Shop
  • ✅YouTube
  • 🎧Podcast
  • Om os
    • I medierne
    • Kontakt os
Menu
Maj Invest udbytte 2026

Maj Invest udbytte 2026: Alt du skal vide

Posted on 17. december 2025 by Jonas Holm Jakobsen

Maj Invest har i starten af december offentliggjort de forventede udbytter, som udbetales i 2026. 

Den danske udbyttesæson vil snart begynde, og mange af de danske aktier og distribuerende investeringsforeninger vil udbetale udbytte. På trods af at de endelige og reviderede udbytter endnu ikke kan offentliggøres, vil investeringsforeningerne offentliggøre de forventede udbytter, og her har Maj Invest for kort tid siden offentliggjort deres forventede udbytter.

Det er vigtigt at være opmærksom på, at de endelige og reviderede udbytter kan afvige væsentligt fra de forventede udbytter, som nu er offentliggjort. Du kan finde de forventede udbytter nederst i denne artikel. De reviderede udbytter for 2025 offentliggøres i januar 2026 ved en separat meddelelse, som tillige vil indeholde en tidsplan for aconto-udbetaling af samme.

Personligt benytter jeg ikke fondene fra Maj Invest, men de har flere populære investeringsforeninger. Det gælder bl.a. Maj Invest Globale Obligationer, Maj Invest Danske Aktier og Maj Invest Vækstaktier. Der er desuden også offentliggjort forventede udbytter fra bl.a. Danske Invest og Sparindex, som du ligeledes kan finde her på hjemmesiden.

Læs også: Sparindex udbytte 2026: Alt du skal vide.

💡 Gratis investeringsplan

(Reklame)

🚀 Over 100.000 investorer har allerede fået indsigt i deres risikoprofil, tidshorisont og mål.

Du kan også få en gratis investeringsplan hos Norm Invest, som er tilpasset dig og dine behov.

Få gratis investeringsplan
Norm Invest logo

Maj Invest udbytte 2026

På tabellen nedenunder fremgår de forventede udbytter fra Maj Invest i 2026. Det er igen vigtigt at fremhæve, at det ikke er de endelige og reviderede udbytter, som først offentliggøres i januar 2026.

Maj Invest tilbyder automatisk geninvestering af udbytter. Investorer, der ønsker at gøre brug af dette, skal i god tid forud for udbyttebetalingen henvende sig til eget pengeinstitut herom. Læs mere om muligheden for automatisk geninvestering på foreningens hjemmeside.

Maj Invest Globale Obligationer forventes at udbetale et udbytte på 1,9 kroner per investeringsbevis, mens Maj Invest Forsvarsaktier ventes at udbetale 0,3 kroner per andel. Du kan se det samlede overblik herunder.

AfdelingISINForventet udbytte per andel
Danske AktierDK00600051711,20
VækstaktierDK00600052544,60
Value AktierDK006000533827,10
Globale Aktier non fossilDK006107443217,30
Emerging Markets ValueDK00605223166,40
UCITS ETF Globale UdbytteaktierDK00601571960,00
Danske ObligationerDK00600050981,50
Globale ObligationerDK00600049501,90
Grønne ObligationerDK00612810602,90
High Income ObligationerDK00606428095,70
OpsparingDK00600048775,60
Forsvarsaktier KLDK00640805270,30

Kilde: Maj Invest.

💡 Få 50 kr. gratis hos Firi

(Reklame)

🚀 Opret dig hos Firi, og få 50 kroner i bonus, hvis du bruger koden 'da98b6a7'.

Du har ligeledes mulighed for at få op til 265 kr. i bitcoin, ethereum og andre kryptovalutaer som en velkomstbonus.

Opret dig hos Firi
Norm Invest logo

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Skaermbillede-2026-02-12-kl.-13.40.47-300x34.pngUnge Investorer_300x300 (1) (002) Saxo

(reklame)

Investering skal være nemt og enkelt. Hos Saxo Bank kan du oprette en månedsopsparing, hvor du kan investere i et udvalg af fonde uden at betale købskurtage. Du kan oprette en gratis konto her.

Seneste indlæg

  • Hvorfor DU har superkræfter på aktiemarkedet, hvis du er ung
  • Mærsk udbytte 2027: Er der mulighed for højt udbytte igen?
  • Nordea kursmål
  • Novo Nordisk kursmål
  • Mærsk kursmål
  • Danske Bank kursmål
  • Genmab kursmål
  • Jyske Bank kursmål

Få en gratis investeringsplan

(reklame)

Bliv klogere på dig selv som investor med en gratis investeringsplan👈 hos Norm Invest.

Navigation

  • Forside
  • Blog
  • Analyser
  • Ny i investering
  • Vækstaktier
  • Shop🎁
  • Om os
  • Annoncering
  • Diverse
  • Kontakt os
  • Cookie- og privatlivspolitik

Vores vision

Unge har kæmpe fordele på aktiemarkedet!

– Vi ønsker at motivere endnu flere unge til at investere, så disse fordele ikke tages forgivet.

Disclaimer

Alt indhold på Unge Investorer er ment som inspiration og ikke som anbefalende.

Ønsker du råd og konkrete anbefalinger til aktiehandel, bør du kontakte en professionel rådgiver.

Alt investering er på eget ansvar.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gør som 4.500 andre og få opdateringer direkte i din indbakke ved at tilmelde dig vores nyhedsbrev. God læselyst!



Investor Communities ApS | Alle rettigheder forbeholdes | CVR: 42685232 | Nydamsvej 2, 1.mf, 8200 Aarhus N

Få en gratis investeringsplan (reklame)

Gør som +100.000 andre, og bliv klogere på dig selv som investor med en gratis investeringsplan👈 hos Norm Invest, der sikrer, at din investering er baseret på dig, din tidshorisont og dine behov✅

Gratis investeringsplan🔎

Nej tak, jeg er ikke interesseret.

Vi bruger cookies til at få hjemmesiden til at fungere, forbedre din oplevelse og analysere trafik. Du vælger selv, om du vil acceptere eller afvise ikke-nødvendige cookies. Læs mere i vores privatlivspolitik.
Du kan altid fortryde dit valg senere